Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 11854
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Artystyczna noc w muzeum

Niedziela, 20 maja 2018, 9:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 maja 2018, 7:34
Autor: WAC
Jelenia Góra: Artystyczna noc w muzeum
Fot. WAC
Dużym zainteresowaniem jeleniogórzan cieszyła się możliwość darmowego zwiedzenia Muzeum Przyrodniczego w ramach wczorajszej (19.05) Nocy Muzeów. Licznie przybyły zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Wisienką na torcie Nocy Muzeów w cieplickiej placówce był wernisaż prac jednego z najwybitniejszych, żyjących polskich artystów Edwarda Dwurnika. Autor, który miesiąc temu obchodził 75 urodziny, miał być na nim obecny, jednak nie dotarł do Jeleniej Góry z przyczyn zdrowotnych. Miłośnicy sztuki, którzy licznie przybyli na wernisaż życzyli mu wiele zdrowia.

Prezentowane na wystawie obrazy i rysunki Edwarda Dwurnika pochodzą w zdecydowanej większości ze zbiorów prywatnych, gdyż jego dzieła są bardzo cenione na rynku aukcyjnym. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się obrazy przedstawiające widoki Jeleniej Góry. Przypomnijmy. Obecna wystawa odbywa się w 30 rocznicę poprzedniej prezentacji dzieł artysty w stolicy Karkonoszy, która w 1988 roku odbyła się w Biurze Wystaw Artystycznych.

Przed wernisażem na wirydarzu zespołu pocysterskiego odbyło się otwarcie wystawy rzeźb w drewnie i marmurze Ryszarda Zająca, pt. „Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka”. Powstały one głównie w ostatnich dziesięciu latach podczas pobytu w Niemczech. W 2007 roku Ryszard Zając opuszcza Polskę i wędruje do Niemiec, przenosząc całą pracownię do Forst. Tam zamieszkuje u muzy Natalie Hein, która staje się jego natchnieniem, modelką oraz żoną. Razem organizują coroczne wystawy w galeriach i kościołach Brandenburgii. Wystawa w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze-Cieplicach ma charakter szczególny, gdyż to właśnie tam zaczęła się jego droga artystyczna w Szkole Rzemiosł Artystycznych, która została przerwana protestem przeciwko inwazji Sowietów na wolną Czechosłowację w 1968 roku.

Autor podczas wernisażu barwnie opowiadał o swojej twórczości inspirowanej w większości tematyką biblijną. Jako, że rzeźbiarz jest mocno związany z Parafią Wang w Karpaczu, na wernisażu nie zabrakło jej proboszcza pastora Edwina Pecha. Że jest osobą wielu talentów artysta udowodnił wykonując na zakończenie kilka nastrojowych utworów, akompaniując sobie na gitarze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
437
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
 
Polityka
Piechowice – ślubowanie radnych i burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group