Występ Teatru Maska, licytacja na szczytny cel oraz koncert Tadeusza Woźniaka z rodziną – w ten sposób w minioną sobotę (21 marca) zwrócono uwagę na ludzi z przypadłością genetyczną, którzy w Światowy Dzień Zespołu Downa byli bohaterami i adresatami wydarzenia.
Datę wybrano nieprzypadkowo. Przypadłość określana w medycynie mianem „zespołem Downa trisomia 21” ma swoje źródło w obecności w organizmie osób dotkniętych syndromem dodatkowego, 21 chromosomu.
Organizatorem koncertu, który odbył się w Filharmonii Dolnośląskiej, jest Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, które już po raz trzeci włączyło się w światowe obchody. Patronat honorowy objął prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Było też wielu sponsorów i darczyńców, bez których ten koncert by się nie odbył.
Pierwszym punktem programu był występ jeleniogórskiego teatru „Maska”, którego aktorzy: Honorata Magdeczko-Capote i Ryszard Wojnarowski przedstawili zabawną interpretację bajki „O rybaku i złotej rybce”.
Druga część to licytacja przedmiotów przekazanych przez znanych twórców, osoby ze świata kultury, polityków i ludzi będących sercem z dziećmi z zespołem Downa, której dochód zasilił konto przeznaczone na sfinansowanie wyjazdów dzieci na turnusy rehabilitacyjne.
Licytację przeprowadzili Krzysztof Langer z kabaretu PAKA oraz prezes jeleniogórskiego stowarzyszenia Janusz Wielocha. Sprzedano prawie wszystkie przedmioty przekazane do wylicytowania. Cena bardziej atrakcyjnych była wielokrotnie przelicytowywana. Te niesprzedane przekazane zostaną na następną licytację.
Gwoździem programu był występ Tadeusza Woźniaka, znanego polskiego muzyka i wokalisty, któremu towarzyszyli filharmonicy dolnośląscy.
Tadeusz Woźniak wykonał wraz z żoną, Jolantą Majchrzak i synem swoje największe przeboje. Przed koncertem powiedział, że jego jeden z synów ma właśnie zespół Downa.
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane.
Regulamin forum czytaj tu.
22-03-2009 09:22 | ~ecka |
IP: *.162.188.207
z biologicznego punktu widzenia tytuł jest niepoprawny. zdrowy człowiek posiada 46 chromosomów. osoba chorująca na zespół Downa to tzw. trisomik. posiada on dodatkowy chromosom w 21. parze-czyli ma tych chromosomów 47.
pozdrawiam :)
22-03-2009 09:48 | ~dlaczego |
IP: *.dynamic.eranet.pl
Do Jelonki...Dlaczego został usunięty artykuł o znalezieniu zwłok chłopca w Bobrze?(przepraszam,że nie na temat)
22-03-2009 10:42 | ~JoJo. |
IP: *.dialog.net.pl
Do ecka. Sam(a) potwierdziłeś poprawność tytułu swoim postem.
Bo 47 jest więcej niż 46, czyli jest 1 chromosom dodatkowy. A tak w ogóle, to nie interesują Was głębsze treści tylko czepiacie się dla zasady. Szacunek dlla ludzi,ktorzy mają w rodzinie osoby z Zespołem Downa. Podziwiam Was i życzę wytrtwałości.
Tak jak i w roku poprzednim, uczestniczylem w obchodach 21 World Down Syndrome Day.Wspolpracuje blisko z tym Stowarzyszeniem,znam dzieci ,rodziny i prezesa ..
Janusz!! Dzieki Ci ,chlopie ,za to co robisz!!
Niesamowite ilu ludzi potrafiles zjednac,ile serc skruszyc.
Dziekuje darczyncom,artystom,ktorzy przyjezdzaja do J.G. przeciez nie dla kasy, a z potrzeby serca.Dzieki prezydentowi ,ze uswietnil swoja obecnoscia ten koncert poswiecajac sobotni ,wolny czas.
Zapewniam swoich przyjaciol ze Stowarzyszenia ,ze zawsze bede z Wami, pomimo moich skromnych mozliwosci mozecie na mnie liczyc.Niech nasza przyjazn trwa jeszcze dlugie lata.
Do czytajacych ten artykuł:
Spojzcie prosze na fotki.Tam rozpoznacie ludzi ktorym sie chcialo chciec.
Dziekuje,ze moglem spedzic ten wieczor w takim gronie
Moze zabrzmialo to nieco patetycznie,ale byc moze ustrzeze ten artykul przed niestosownymi lub calkiem nie na temat komentazami
jankes-JKM,,SFORA''
22-03-2009 19:01 | ~ecka |
IP: *.162.179.64
do JoJo.: poprzedni tytuł brzmiał "życie z 21 chromosomami." nie czepiam się bezpodstawnie, dobrze wiedzieć o czym się pisze..
dziękuję za zmianę tytułu. :)
22-03-2009 19:55 | ~Janusz z Jeleniej Góry |
IP: *.dialog.net.pl
To był wspaniały wieczór, przepełniony radością, sztuką i miłością.
Dziękuję wszystkim, którzy przyszli na tę uroczystość, a w szczególności tym, którzy wzięli udział w aukcji, bądź wrzucali datki do skarbonki.
To właśnie dzięki Wam dzieci z rodzin niezamożnych, a wręcz ubogich, pojadą w tym roku na turnus psychoterapeutyczny nad morze.
Brak mi słów podziękowania dla artystów, którzy tego wieczora wprowadzili nas w świat baśni, poezji i wyciszenia, jakże bardzo czasami nam potrzebnego.
W imieniu dzieci "odmiennych, ale takich samych" po prostu DZIĘKUJĘ.
22-03-2009 22:01 | ~dlaczego |
IP: *.dynamic.eranet.pl
dziękuję za linka
22-03-2009 22:39 | ~Izzi |
IP: *.adsl.tpnet.pl
To był wspaniały wieczór -wśród Wspaniałych ludzi !! Dziękujemy :)
24-03-2009 08:03 | ~Barbara |
IP: *.dialog.net.pl
Jak dobrze, że wybrałam się na to spotkanie, serce rośnie, bo są ludzie myślący o innych, nie ważne, czy poświęcili czas czy pieniądze, każdy gest jest ważny. W przyszłym roku mnie tam nie zabraknie na pewno.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
Masz problem? A może wiesz coś
ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą
podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż
osobiście. Redakcja mieści się przy
ul. Curie-Skłodowskiej 13/2 (I piętro).
TEL. (075) 75 444 00
W poniedziałek dyżuruje
z-ca redaktora naczelnego
Angelika Grzywacz
Od 10.00 do 12.00
A od poniedziałku do piątku redaktora naczelnego
Konrada Przeździęka zastaniecie pod tel. (075) 643 2 556 w godz. 8.00 - 14.00