Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Niedziela, 24 maja 2015 Godz.: 23:06:34 Imieniny: Joanny, Zuzanny Czytających: 6520, Zalogowanych: 4 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, JELENIA GÓRA/ REGION

Igrają z ogniem nie czyszcząc kominów i paląc byle czym

Poniedziałek, 2 lutego 2009, 14:31, ostatnia aktualizacja: 2009-02-02 14:35
Autor : Angela
Miej świadomość
Pachołki Rosji (3)

Polska Piątek, 16:56
22 maja 2015

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Kategorie wydarzeń
Event3
Kabarety1
Koncerty8
Konkursy1
Kursy6
Plenerowe11
Prelekcje4
Sportowe3
Spotkania4
Teatry9
Turystyka2
Warsztaty8
Wystawy3
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Telewizja StrimeoTV
 

Kolejne dwa pożary sadzy w kominie w budynkach w Jeleniej Górze i Sosnówce oraz dwa zadymienia mieszkań. Dzisiaj tragedii zapobiegł przechodzeń, który zauważył wydobywający się z komina ogień w budynku przy ulicy Powstańców Wielkopolskich i zaalarmował straż pożarną. Strażacy ostrzegają, że każdy taki przypadek może zakończyć się tragicznie.

Do dzisiejszego zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 9 w budynku wielorodzinnych niedaleko małej poczty. Lokatorzy nie świadomi zagrożenia w najlepsze dogrzewali się, paląc w piecach czym popadnie. Szczęście, że zagrożenie w porę zauważył przypadkowy przechodzeń.


Na miejsce wysłano trzy zastępy straży pożarnej, która zasypała ogień piaskiem i zapobiegła rozprzestrzenieniu się go na zewnątrz przewodu kominowego.
Do podobnej sytuacji doszło w minioną sobotę na ulicy Jeleniogórskiej w Sosnówce w budynku jednorodzinnym, gdzie ogień zauważył jeden z lokatorów.

Wczoraj natomiast strażacy interweniowali dwa razy w zadymionych mieszkaniach przy ulicy Wolności i Morcinka w Jeleniej Górze. Przyczyna tych wszystkich zdarzeń jest bardzo podobna: brak czyszczenia, przeglądów technicznych i konserwacji kominów oraz opalanie w piecach materiałami, które powodują smolenie.

Nie pomagają prośby, groźby, nakazy i zakazy – mówią strażacy, którzy w tygodniu do pożarów sadzy w kominie wyjeżdżają co najmniej kilka razy. – Kiedy przyjeżdżamy na miejsce każdy mieszkaniec zastrzega się na wszystko, że przeglądy robi co najmniej dwa razy w roku. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Ludzie albo oszczędzają na przeglądach, albo na opale. W wielu przypadkach brakuje naprawdę niewiele, by te oszczędności zabrały im cały dobytek. Kiedy próbujemy to mieszkańcom uświadamiać, oni tylko spuszczają głowy. Na wyobraźnie ludzi działają tylko drastyczne przykłady, realnie płonący majątek, albo nie daj Boże, ofiary śmiertelne w ludziach. – usłyszeliśmy.

Po każdym gaszeniu sadzy w kominie wydawany jest zakaz korzystania z przewodów kominowych i nakaz wykonania przeglądu technicznego oraz wyczyszczenia komina. Jak się jednak okazuje, w wielu przypadkach mieszkańcy ignorują nawet takie uwagi i świadomie narażają życie własne, rodziny i współlokatorów budynku.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem

  02-02-2009 15:11 | ~gościu | 62.*.152.170 (62.*.152.170)
A co zrobić jak kominiarze lecą w kulki i nie czyszczą przewodów?? A później dorabiają na szybko papierki??

  02-02-2009 18:14 | ~do gościu | dynamic-87-*-50-194.ssp.dialog.net.pl (87.*.50.194)
Kominiarze wcale nie lecą w kulki. Każdy właściciel, zarządca lub administrator ma ustawowy obowiązek czyścic przewody kominowe i do tego zadania należy wynająć fachowców czyli kominiarzy. Kominiarze za swoją prace jak wszyscy fachowcy pobierają opłaty i dlatego ludzie chcąc zaoszczędzić parę złotych nie zlecają czyszczenia kominów.

  02-02-2009 20:11 | ~ | dynamic-78-*-47-59.ssp.dialog.net.pl (78.*.47.59)
Takie przypadki są tylko na własne życzenie mieszkańców poprzedzone ich naiwnością i niewiedzą. Żaden odpowiedzialny człowiek nie naraził by swojego życia lub innych na świadome niebezpieczeństwo. Kiedyś kominiarz obowiązkowo chodził od domu do domu, teraz tak nie jest, każdy sam dba o to co ma i tak powinno być. U mnie komin jest czyszczony 4 razy w roku,a dlaczego? Ponieważ wiem czym grozi zaniedbanie tego. Komi czyszczę sam, kupiłem odpowiedni sprzęt i w każdej chwili mogę sam zadbać o bezpieczeństwo mojej rodziny. A jak zdarzy się sytuacja, że sam nie będę wstanie tego zrobić to z pewnością nie zawaham się wezwać specjalisty.

  02-02-2009 20:54 | rymcycymcy |  
Ja podobnie jak kolega z 20:11 | ~ | ...też sam czyszczę komin i też mam sprzęt ! A jak sam nie będę w stanie, to nie zawaham się wezwać sąsiada, bo on też ma sprzęt i uprawnienia. :)

  02-02-2009 21:46 | ~kominiarz2 | *.jg.vectranet.pl (78.*.146.243)
I oto nastepny przykład!!! bezmyślności. Od wielu lat wykonuję te usługi i jak kiedyś to my musieliśmy odgórnir dbać o naszych usługobiorców i to nas winiono za ten stan rzeczy tak dziś w nowej polsce to właściciel ma obowiązek ustawowy czyszczenia kominów i zapobieganiu pożarom.Polecam rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych do przeczytania opisany jest tam stan faktyczny i następstwa nieprzestrzegania ustaw ppoż. Opisano w nich KTO ma faktycznie czyścic kominy!!! Polecam także zaglądnąć do polis ubezpieczycieli bo za samoczyszczenie kominów bez specjalistów nie będzie odszkodowań bo przecież samochodem można jeżdzić bez oc bo to moja własnośc , ale co w przypadku kolizji. Proszę zatem zastanowić się czy nie warto zawołać fachowców nie tylko od kominów. Zęby także możemy leczyć własnym sprzętem np wiertarką warto pomyśleć co???.

  02-02-2009 23:01 | ~ago od kosmosu | 94.*.221.117 (94.*.221.117)
do rymcycymcy. A gdzie można kupić sprzęt do czyszczenia komina? Bo też muszę przeczyścić, a kominiarz zawsze przychodzi nie w porę...

  02-02-2009 23:31 | ~panteer do ~20:11 | ft58.internetdsl.tpnet.pl (80.*.45.58)
Czyścić mozna samemu, ale proszę pamiętać, że oprócz tego wymagany jest coroczny przegląd techniczny, którego juz samemu zrobić raczej nie można chyba, że się ma papiery na to.

  03-02-2009 00:45 | ebee |  
Małe "ale". Właściciel domu jednorodzinnego winien sam zadbać o stan kominów. Natomiast lokator najemca, ma czyszczenie wliczone w czynsz i to jest tzw "psi obowiązek" ZGL-lów. Niestety te robią lipę. Nie każdego też stać na węgiel po 700zł za tonę. Gaz jest jeszcze droższy. Większość lokatorów w tym mieście klepie biedę. Władza udaje, że problemu nie widzi. Najlepiej i najprościej wieszać psy na biednych ludziach. Oni bowiem nie potrafią się skutecznie bronić. I jeszcze słowo do KOMINIARZA. Mam swój domek. Telefonicznie próbowałem zlecić sprawdzenie i czyszcenie komina. Z"księżyca "padła kwota 1000 zł. Komin czyszczę sobie sam . Od firmy ubezpieczeniowej mam zapewnienie, że nie ma wymogu czyszczenia przez wyspecjalizowaną firmę. Więc nie kreujcie się Panowie kominiarze na ........zbawców świata

  03-02-2009 00:50 | ebee |  
Do GOŚCIU ! Masz 100 % racji. Tak właśnie postępują kominiarze . Jest jednak wyjątek. Firma FLORIAN. Moja firma współpracuje z Florianem. I jest OK ! Moje uwagi w poprzednim komentarzu nie dotyczyły FLORIANA !

  03-02-2009 07:34 | ~mieszkaniec domu | bcb54.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.217.54)
Panowie Kominiarze... nie ma co się złościć. Powiem tak, mieszkam w starym domu, gdzie funkcjonuje stary, solidny ale jednak nie spełniający obecnych norm użytkowania komin. Mając na uwadze bezpieczeństwo swojej rodziny, zasięgnąłem opinii "specjalisty" kominiarza na temat ew. modernizacji komina. To co usłyszałem w odpowiedzi, powaliłoby byka na kolana!! Koszt przystosowania komina wycenił ten "fachowiec" na kilkanaście tysięcy złotych!!! plus oczywiście całoroczna obsługa komina /czyszczenie/ to jest następne kilkaset złotych... Uważacie, że przeciętnego Kowalskiego na to stać?! Wbrew wszystkiemu, Kowalski zamiast obsługi /czyszczenia komina, woli zapewne kupić tonę węgla lub kilka metrów drzewa, aby nie zamarznąć zimą... Warto się czasem zastanowić, skąd ludzie mają brać środki na Wasze usługi Panowie Kominiarze, a nie tylko sztywno zasłaniać się ludzką bezmyślnością, przepisami i straszyć brakiem wypłaty odszkodowania w razie pożaru. Pomyślcie o tym, że i owszem, w wielu przedmiotowych przypadkach winna jest ludzka bezmyślność ale wiele jest też takich przypadków, w których do tragedii może dojść po prostu z ludzkiej biedy. Pozdrawiam

  03-02-2009 10:49 | ~Jano | dynamic-78-*-41-154.ssp.dialog.net.pl (78.*.41.154)
poto sa lekarze zeby leczyc ,poto sa mechanicy zebt auto naprawic ,po to sa kominiarze zeby czyscic kominy ,a ci co sami to robia to sa tak zwane zlote raczki po ktorych juz poprawiac nikt nie musi ,bo oni wszystko wiedza naj lepiej i tu jest wlasnie blad nie poto ludzie sie ucza zeby te zlote raczki mogly grzebac gdzie sie da ,fachowcy sa od spraw ktore donich naleza .Tylko jak jakis wypadek sie stanie to wtedy larum ze fachowca nie bylo i ze nikt nie odpowiada za to ,wiec niech te zlote raczki zaloza firmy i daja zaswiadczenia wtedy bedzie kogo ukarac ,a tak to tylko mozna miec pretesje do samych siebie ja zawsze kozystam z uslug fachowcow ,bo oni sa od tego a nie te zlote raczki

  03-02-2009 10:54 | ~Jano | dynamic-78-*-41-154.ssp.dialog.net.pl (78.*.41.154)
Do mieszkanica domu-wiec prosze dalej mieszkac z tym kominem i niemiec pretensji do nikogo jak kiedys splonie paniski dom ,wiadomo ze kazdy fachowiec ma swoj cennik wystarczy zasiegnac opini jeszcze jednego fachowca wybrac taniszego i po klopocie ,a napewno taniszy nie znaczy gorszy ,poprostu koszta ma mniejsze .A zdrugiej strony to w paniskim interesie lezy aby komin byl sprawny zrobi pan jak uwaza

  03-02-2009 15:37 | ~kominiarz2 | *.jg.vectranet.pl (78.*.146.243)
Polecam www.pogotowiekominiarskie.pl znajdziecie tam prawdziwych kominiarzy nie wszyscy mają tam dostęp. A co do kosztów usług kto szuka ten znajdzie stare ale się sprawdza. pozdrawiam.

  03-02-2009 23:22 | ebee |  
Jano, ty musisz być bardzo mądrym człowiekiem. Złote rączki to nieuki. Trzeba ich zastąpić fachowcami. Proponuję , abyś znalazł fachowca od.........poprawnej polszczyzny. Pozdrawiam: EBEE

  23-12-2009 17:13 | ~scorpiox | ais194.internetdsl.tpnet.pl (83.*.226.194)
.

  29-12-2011 20:38 | ~roberto | aean79.neoplus.adsl.tpnet.pl (79.*.13.79)
ja mam pytanie odnosnie komina .Kupilem wklad zaroodporny gr.08mm wlozylem w komin i mam problemy z nim poniewaz czesto trzeba czyscic go stosuje juz różne srodki do czyszczenia komina ale to nie jest to.Jednak jak wyczyszcze to dopiero się pali .Komin ma 13m dł. Palę szczególnie drzewem.Pozdrawiam proszę o odpowiedz jesli ktos moze pomóc.dzieki.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Maraton subiektywności
 
Aktualności
Jeleniogórzanie głosują w drugiej turze [foto] (aktualizacja) Jeleniogórzanie głosują w drugiej turze (aktualizacja)  (23)

Jelenia Góra Niedziela, 12:27
24 maja 2015

Dzisiaj (24.05) od godz. 7.00 trwa „dogrywka” w wyborach prezydenckich. Głosować można do godz....
Jak pech, to pech – kolejna awaria rurociągu [foto] (aktualizacja) Jak pech, to pech – kolejna awaria rurociągu (aktualizacja)  (23)

Jelenia Góra Niedziela, 09:48
24 maja 2015

O prawdziwym pechu mogą mówić mieszkańcy jeleniogórskiej dzielnicy Zabobrze z ulic Kolberga i...
Nowy plac dla aktywnych na Zabobrzu  [FOTO] Nowy plac dla aktywnych na Zabobrzu   (8)

Jelenia Góra Niedziela, 08:03
24 maja 2015

Do końca lipca br. na jeleniogórskim Zabobrzu przy ul. Komedy Trzcińskiego powstanie nowy plac...
Mieszkańcy tracą cierpliwość – znów brak wody Mieszkańcy tracą cierpliwość – znów brak wody  (23)

Jelenia Góra Sobota, 10:42
23 maja 2015

Już po raz piąty w tym miesiącu przy ul. Kolberga i Komedy–Trzcińskiego w Jeleniej Górze nie mamy...
Drugi dzień Juwenaliów równie udany [foto] Drugi dzień Juwenaliów równie udany   (16)

Jelenia Góra Sobota, 08:30
23 maja 2015

Juwenalia 2015 już za nami. Wczoraj (22.05), w drugim dniu imprezy studenci oraz mieszkańcy Jeleniej...
Bezpieczniej nie tylko do przedszkola [FOTO] Bezpieczniej nie tylko do przedszkola   (4)

Jelenia Góra Sobota, 08:10
23 maja 2015

Do końca sierpnia br. przebudowany zostanie fragment chodnika przy ul. Fredry wraz z murem oporowym od...
Pojadą kolarze – będą utrudnienia w ruchu Pojadą kolarze – będą utrudnienia w ruchu  (15)

Region Sobota, 08:05
23 maja 2015

Towarzystwo Kolarskie "Karkonosze Tour" – organizator XXIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego...
Już niedługo darmowa pomoc prawna w Jeleniej Górze [video] Już niedługo darmowa pomoc prawna w Jeleniej Górze   (8)

Jelenia Góra Piątek, 12:06
22 maja 2015

Pomoc prawna najczęściej kojarzona jest z dużymi wydatkami. Jednak część informacji można uzyskać...
Zbuduj Ducha Gór z klocków LEGO już jutro! Zbuduj Ducha Gór z klocków LEGO już jutro!  (3)

Karpacz Piątek, 09:45
22 maja 2015

W weekend (23–24 maja 2015 r.) w centrum Karpacza na miłośników klocków LEGO czekać będzie nie lada...
Juwenalia: Bracia Figo Fagot dali czadu! [foto] [video] Juwenalia: Bracia Figo Fagot dali czadu!   (20)

Jelenia Góra Piątek, 09:22
22 maja 2015

Pierwszy dzień Juwenaliów 2015 za nami! Mimo niskiej temperatury powietrza z każdym występem studenci...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż osobiście. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Dziennikarze: 75-75-242-16
Marketing: 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
z-ca redaktora naczelnego
Angelika Grzywacz-Dudek
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  strimeotv |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2015 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Logo