Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13397
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: Znane i nieznane parki cieplickie uwiecznione na fotografiach

Czwartek, 23 czerwca 2011, 7:36
Aktualizacja: 7:37
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra/Cieplice: Znane i nieznane parki cieplickie uwiecznione na fotografiach
Fot. Czesław Narkiewicz
W miniony wtorek w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy fotograficznej, pt.: „Cieplickie parki przed rewitalizacją”. Na ekspozycji zaprezentowano 27 kolorowych fotografii, które przedstawiają dwa największe i najpiękniejsze parki Cieplic: Zdrojowy i Norweski.

Pierwszy z nich powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i był reprezentacyjnym parkiem uzdrowiska, a poprzez ogrody pałacu Schaffgotschów, także częściowo parkiem pałacowym. Na jego terenie w XIX wieku powstały dwie najpiękniejsze budowle: pawilon parkowy i teatr (właśnie dobiegają końca prace przywracające mu dawną świetność). Od 2010 roku Park Zdrojowy poddawany jest tzw. rewitalizacji, a właściwie modernizacji i znacznej przebudowie. Pojawi się ogrodzenie wokół parku z ozdobnymi bramami, utwardzone alejki, nowe ławki i stylowe lampy oświetleniowe. Będzie to zupełnie inny park od tego jaki dotychczas znaliśmy.

Park Norweski natomiast, czeka na projekt rewitalizacji i rozpoczęcia prac. Powstał zupełnie w innych warunkach i dużo później od Parku Zdrojowego, bo w latach 1900-1909. Ufundował go cieplicki przemysłowiec Eugen Füllner. Park Norweski w odróżnieniu od Zdrojowego ma na swoim terenie cieki i zbiorniki wodne, utrzymany jest też w zupełnie innym klimacie. Na jego terenie znajduje się wyjątkowy w skali Europy obiekt, t.j. Pawilon Norweski.

Autorem zdjęć, które pojawiły się na wystawie, jest znany jeleniogórski fotograf Ryszard Literacki (rylit), członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, współpracujący ze Stowarzyszeniem Miłośnicy Cieplic i Uniwersytetem III wieku w Jeleniej Górze.

Pan Ryszard od wielu lat fotografuje, m.in. przyrodę naszego regionu dokumentując, m.in. to co było, a co w wyniku działalności człowieka i naturalnych procesów ulega zmianie. Drzewa i krzewy rosną, obumierają i zastępowane są przez nowe. Na co dzień tego nie zauważamy, bo proces ten rozłożony jest w czasie. Zatrzymane w kadrze ujęcia pozostają i skłaniają często do refleksji, czy to co było, było gorsze od tego co jest, i czy następujące zmiany szły w słusznym kierunku.

Przeprowadzane rewitalizacje parków zupełnie zmieniają ich wygląd i wystrój. Jeśli chcemy zobaczyć Park Zdrojowy (dzisiaj jeszcze niedostępny), tak jak wyglądał kilkanaście, kilka lub parę lat temu i jak wyglądał i wygląda Park Norweski dzisiaj, odwiedźmy, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (w Pawilonie Norweskim) i zatrzymajmy się przed fotografiami Ryszarda Literackiego, znakomitego „archiwista przyrody”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
699
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group