Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13383
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Termalna szansa Jeleniej Góry

Sobota, 26 listopada 2022, 9:32
Aktualizacja: 9:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Termalna szansa Jeleniej Góry
Fot. Przemek Kaczałko
Pod Kotliną Jeleniogórską znajdują się wyjątkowe złoża wód termalnych, a planowany odwiert C3 jest ogromną szansą dla miasta na dalszy rozwój - takie wnioski można wyciągnąć z piątkowej (25 listopada) konferencji prasowej, podczas której wiele informacji i wyników badań przybliżył dr Józef Fistek.

Od kilku lat składamy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie odwiertu C3, dwukrotnie został odrzucony. Teraz mamy większe nadzieje, bo złożyliśmy trzeci wniosek i przeszedł on ocenę formalną - powiedział na wstępie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Gość jeleniogórskiego Ratusza - dr Józef Fistek to twórca odwiertu C1 w Cieplicach, który został wykonany w 1997 roku. Właścicielem odwiertu jest Miasto, a korzystają z niego m.in. Uzdrowisko Cieplice oraz Termy Cieplickie. J. Fistek wskazał też, gdzie powinien być odwiert C3. Inwestycja ma kosztować ok. 25 mln zł, ale potencjalne korzyści są znacznie większe.

Od dwóch lat walczymy z "psem ogrodnika" - Uzdrowiskiem Cieplice, które chce pięciokrotnie powiększyć obszar górniczy dla odwiertu C1 (do ponad 55 km2) - zaznaczył J. Łużniak, który na podstawie zapewnień dra Fistka podkreśla, że nowy odwiert nie będzie mieć wpływu na C1.
Wody termalne Cieplic mają taką genezę - opad na obszarze Karkonoszy wsiąka głęboko i na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej, na pewnych pęknięciach tektonicznych woda schodzi bardzo głęboko, żeby się ogrzać i wydostać się na powierzchnię - opowiadał dr Fistek. - Wody termalnej pod Jelenią Górą jest mnóstwo - podkreślił naukowiec.

Z podanych ciekawostek można wymieć m.in., że odwiert C1 ma głębokość 2001,5 metra. Co istotne, wody z C1 i C2 mogą wydostawać się pod ciśnieniem i nie trzeba jej wyciągać, co powoduje m.in. zmniejszenie temperatury oraz dodatkowe koszty związane z regularną wymianą pomp (w niektórych miastach pompy są wymieniane co roku, a woda "jeleniogórska" jest tak nisko zmineralizowana, że od 2014 roku pompy nie musiały być wymieniane). Zdaniem Józefa Fistka, na terenie Jeleniej Góry możliwe jest funkcjonowanie w sumie 6 odwiertów i czerpanie z nich po 100 m3 wody na godzinę, bez wpływu na ilość wód termalnych pod Kotliną.

Jak mówiły przedstawicielki Urzędu Miasta, wniosek został złożony w czerwcu 2022 r., a zwykle cała procedura trwa ok. 1,5 roku, więc do końca przyszłego roku należy się spodziewać decyzji. Warto dodać, że miejscowości w różnych stronach Polski dostają takie dofinansowanie, mimo że właściwości ich wód termalnych są znacznie mniej wartościowe, a w niektórych przypadkach - woda ma niską temperaturę i trzeba ją podgrzewać po wydobyciu (np. w Toruniu). Woda spod Jeleniej Góry może mieć 90-100 st. C.

Twoja reakcja na artykuł?

96
70%
Cieszy
9
7%
Hahaha
3
2%
Nudzi
1
1%
Smuci
8
6%
Złości
21
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
698
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group