Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13230
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemnicza „brama” na… ścianie kamienicy

Czwartek, 29 sierpnia 2013, 7:02
Aktualizacja: Piątek, 30 sierpnia 2013, 7:41
Autor: Mea
Jelenia Góra: Tajemnicza „brama” na… ścianie kamienicy
Fot. Mea
Trwa remont kamienicy przy ul. Wolności 20/ 22 w Jeleniej Górze. Jej elementem jest fragment muru starego cmentarza, kończącego się niegdyś w tym miejscu. – Do tego muru przymocowane było niegdyś barokowe epitafium rodziny szklarskiej Pohl, które w 1996 r. przenieśliśmy do kaplicy przy Kościele Łaski – mówi Kazimierz Śliwa z jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W kamienicy, którą zbudowano na początku XX w., na piętrach znajdowały się mieszkania, a na parterze dwa biura i sklep. Należała ona prawdopodobnie do spółki młynarskiej (obecnie pełni podobne funkcje mieszkalno-usługowe). Przylegała ona do ówczesnego cmentarnego muru z epitafium.

Wnęka z łukiem przy bocznej ścianie kamienicy, nad którym znajduje się daszek, a wewnątrz żelazna krata, swym kształtem przypomina bramę. W środku wisi kamienna tablica z informacją: „Epitafium rodziny Pohl. Zakonserwowano i przeniesiono do kaplicy nr 4 przy kościele pw. Podwyższenia św. Krzyża przy ul. 1 Maja, październik 1996”.

Mało kto wie, że w tym miejscu znajdowała się nekropolia z XV wieku. Kościół św. Ducha wybudowany został w 1449 r. w miejscu, gdzie obecnie stoi supermarket przy ul. Wolności.

– W 1909 r. kościół został rozebrany przez Niemców, a cmentarz zlikwidowany. Kamienicę przy ul. Wolności 20/ 22 wybudowano na granicy tego cmentarza, na początku XX wieku – informuje Ivo Łaborewicz z jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

- Podczas budowy kamienicy, by oszczędzić na materiale, wykorzystano jedną ze ścian muru cmentarnego, gdzie znajdowało się epitafium rodziny Pohl i grób Anny Pohl. Kobieta urodziła się w 1841 r. i zmarła w 1868 r. Była to rodzina szklarzy znana z huty ze Szklarskiej Poręby.

XVIII-wieczne epitafium miało niegdyś trzy rzeźby. Jedna nie zachowała się po wojnie, drugą skradziono później. Trzecią z rzeźb – błogosławiącego Jezusa Chrystusa - również próbowano ukraść, jednak złodzieje zostali szybko schwytani.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
701
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group