Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13371
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O braciach, co ogórka niekiszka szukali (recenzja)

Poniedziałek, 3 października 2016, 7:35
Aktualizacja: 9:38
Autor: Manu
Jelenia Góra: O braciach, co ogórka niekiszka szukali (recenzja)
Fot. Użyczone/Mumio
W niedzielę (2.10), czwarty dzień 46. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych na afiszu “Welcome Home Boys” kabaretu Mumio z Katowic w reżyserii Dariusza Basińskiego i Jacka Borusińskiego. Prócz tej dwójki znanych nam dobrze artystów wystąpili także: Jadwiga Basińska (w części filmowej) oraz instrumentalista Tomasz Drozdek, który dołączył do zespołu.

Mumio to jedna z najbardziej wyrazistych i oryginalnych polskich grup kabaretowych, której sławę przyniosły także reklamy produktów telefonii komórkowej. Po kilku latach nieobecności grupa Mumio, a właściwie Kinoteatr Mumio / Stowarzyszenie Teatr Epty-a z Katowic, powróciła z nowym absurdalnym programem i przygotowała multimedialny spektakl “Welcome Home Boys”.

Spadkobiercy, dwaj bracia Maciej i Jędrzej wracają przemoczeni z pogrzebu i odczytują testament. Nic tam nie ma o spadku, za to same zalecenia, m.in. o zachowaniu się przy stole, higienie osobistej czy dokarmianiu zwierząt. Ale pod koniec informacja: bracia dowiadują się o tym, że na kredensie mieszka ich miniaturowa matka, która zawsze marzyła, by utulić swych synów. Ojciec pół życia próbował odnaleźć ogórka niekiszka, bo jedynie zjedzenie choćby odrobiny takiego ogórka spowoduje matce osiągnąć pełny wymiar. Gdzie znaleźć ogórka wie profesor Sasaski, kolega ojca z wojska, który ciągle wyjeżdża na różne wojny badać florę okopową. I tak rozpoczyna się abstrakcyjno-absurdalna przygoda.

Historia opowiedziana została jednocześnie na ekranie i na scenie. Na widowisko złożyły się: spektakularna inscenizacja i reżyseria świateł, materiały filmowe w estetyce kina lat 60., multimedia, oryginalne efekty dźwiękowe, a także wielość postaci w najróżniejszych kostiumach i wcieleniach. Unikatowe instrumenty etniczne wprowadziły do fabuły ludyczno-baśniowy charakter. A wszystko to podane w typowym dla Mumio abstrakcyjno-absurdalnym sosie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
699
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group