Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13315
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Debatowali o handlu ludźmi

Czwartek, 4 czerwca 2009, 10:00
Aktualizacja: 10:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Debatowali o handlu ludźmi
Fot. Angela
Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, policji, straży miejskiej, kuratorzy, sędziowie i przedstawiciele innych instytucji z Dolnego Śląska przez dwa szkolili się w zakresie handlu ludźmi, w tym dziećmi. Mówiono o tym, jak zapobiegać, jak pomóc ofiarom i jakich zasad należy przestrzegać wybierając się za granicę. Organizatorzy spotkania poruszając tak ważny problem zapomnieli o zaproszeniu o mediów.

Trzy szkolenia z problematyki dotyczącej handlu ludźmi odbywają się na Dolnym Śląsku w trzech miastach: Jeleniej Górze, Wrocławiu i Wałbrzychu, ze względu na bliskie sąsiedztwo tych miast z zagranicą i częstych wyjazdów z Polski tutejszych mieszkańców.

– Problem może nie jest aż tak masowy jak przemoc domowa, ale w zeszłym roku fundacja Lastrada pomogła 308 osobom, które przyszły do nas fizycznie z informacją, że potrzebują naszej pomocy – usłyszeliśmy. – Kolejne kilkaset osób, które zarówno planowały wyjazd, jak i te, które padły ofiarą handlu ludźmi skorzystało z poradnictwa przez telefon zaufania. Kilkaset innych osób dzwoniło z grupy rodzin i znajomych, przyjaciół ofiar, lub osób planujących wyjazd i prosiło o konsultacje.

Wszystko dzieje się w szarej strefie, dlatego trudno podać liczby. Mnóstwo osób nie ma w ogóle takiej świadomości, że są ofiarami handlu ludźmi i że jest to przestępstwo. W handlu ludźmi pewne przestępstwa odbywają się jedno po drugim.

– Człowiek może być transportowana, szantażowany, zmuszany do czegoś, zastraszany - mówi Joanna Garnier, z fundacji Lastrada z Warszawy, która została zaproszona do realizacji programu merytorycznego. Na szkoleniu pojawiły się informacje dotyczące samego pojęcia handlem ludźmi, kiedy można mówić o handlu ludźmi, co generuje tego typu zjawiska, kto jest szczególnie narażony na stanie się ofiarą handlu, jak możemy temu przeciwdziałać, i jak pomóc wyjechać bezpiecznie tym, którzy mają to w planach.

– W związku z tym, że na szkoleniu było sporo osób z interwencji kryzysowej była też mowa o pracy z ofiarą, pierwszego spotkania, identyfikacja, interwencją kryzysową – mówi Joanna Garnier.
Uczestnicy kursu pytali o handel dziećmi. Chcieli wiedzieć, jak można pomóc osobie, która planuje wyjazd.

– Szkolenie wniosło bardzo dużej wiedzy, której wcześniej posiadałam i uzmysłowiło skalę tego zjawiska, ogromnego i przewidywalnego – mówi Beata Domejko, kurator zawodowy dla dorosłych w jeleniogórskim sądzie i uczestniczka szkolenia.

Szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli udziału mediów, dla których można by zorganizować krótkie podsumowanie, czy też konferencję prasową. Organizatorem spotkania był Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej z Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
699
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group