Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13498
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezpieczeństwo przede wszystkim…

Czwartek, 10 grudnia 2015, 15:15
Aktualizacja: 16:37
Autor: Org
Jelenia Góra: Bezpieczeństwo przede wszystkim…
Fot. Archiwum
Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze rozpoczęło cykl spotkań na temat zagrożeń współczesnego świata, które coraz częściej pukają także do oddalonych aglomeracji miejscowości. W sali integracyjnej Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na temat zagrożeń terrorystycznych rozmawiano z Mirosławem Bołociuchem, prezesem Stowarzyszenia Dżudżitsu, konsultantem ds. zwalczania terroryzmu i instruktorem sportów walki.

Podczas 2-godzinnego spotkania pan Mirosław przekazał wiedzę o źródłach prowadzących do terroryzmu. To właściwie zaczyna się od hajtu – wszechobecnej mowy nienawiści i tolerancji dla nieludzkich słów, które często wywołują nieludzkie czyny. Terroryzm to stosowanie przemocy, okrucieństwa w celu zastraszenia, zniszczenia przeciwnika dla wywarcia presji na społeczeństwo i władze, poruszenie opinii publicznej, wymuszenie ustępstw.

Spośród form terroryzmu możemy wyróżnić terroryzm ekonomiczny, ideologiczny, rasistowski, medialny, patologiczny, tzw. zbrojny oraz religijny - najgłośniejszy obecnie. Za akcjami terrorystycznymi różnych form stoją duże pieniądze, często o nieznanym pochodzeniu.

Jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia? Po pierwsze należy mieć oczy otwarte - obserwować nietypowe zachowania osób, zwracać uwagę na pozostawione bez opieki pakunki, torby, przedmioty. Zaniepokoić nas powinny również parkujące samochody typu furgon w okolicach, gdzie zbierają się ludzie /kościoły, stadiony, etc./. Zawsze w przypadku wątpliwości lepiej powiadomić policję (tel. 997) podając miejsce i rodzaj ewentualnego zagrożenia, niż sprawę zbyć milczeniem.

Wiele pytań uczestników spotkania dotyczyło sposobu reakcji na sytuacje bezpośredniego zagrożenia. Należy bez paniki starać się oddalić od miejsca zagrożenia, nie porzucając swoich osobistych rzeczy, które mogłyby utrudnić pracę służbom interwencyjnym.

Należy oczekiwać przybycia służb interwencyjnych i wdrożenia profesjonalnych procedur, które mogą zapobiec nieszczęściu.

- Takie szkolenia będziemy prowadzić cyklicznie - mówi Mirosława Jośko z Zarządu SIW - ponieważ sytuacja osób niepełnosprawnych wzrokowo, słuchowo, ruchowo i mentalnie jest szczególnie trudna wobec wszelkich zagrożeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
697
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Oberwanie chmury w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group