Poniedziałek, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 13070
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Będą pieniądze na ochronę przeciwpowodziową Dolnego Śląska?

Wtorek, 12 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 15:49
Autor: Polskie Radio Wrocław 96,7 MHz
Czy podpisane w poniedziałek rano przez marszałka Dolnego Śląska i szefów samorządów Opolszczyzny i Śląska porozumienie w sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych już dało efekt? Ministerstwo Środowiska w trybie pilnym wyśle do Komisji Europejskiej wnioski w sprawie dofinansowania budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny oraz tzw. Wrocławskiego Węzła Wodnego.

To kluczowe elementy systemu ochrony przeciwpowodziowej całej południowej Polski, o które wspólnie walczą trzej marszałkowie. Jak mówi Izabela Zalewska, rzeczniczka marszałka Dolnego Śląslka, decyzja ministra środowiska to zaskakująco dobra wiadomość, bowiem na początku roku okazało się, że program nie został zakwalifikowany przez ministerstwo gospodarki do współfinansowania w ramach rządowych programów.
- Oczywiście cieszymy się z tego, jednak będziemy mogli odetchnąć dopiero, kiedy dostaniemy te pieniądze - powiedziała Polskiemu Radiu Wrocław Zalewska.
Według ustaleń ministerialnych zbiornik w większości zostanie sfinansowany z pożyczki Banku Światowego, a Wrocławski Węzeł Wodny zasili Fundusz Spójności.
Budowa zbiornika ma kosztować ok. 160 mln euro a jego pojemność ma wynosić 185 mln metrów sześciennych.

Złożenie wniosku do Komisji Europejskiej będzie zwieńczeniem wielomiesięcznych procedur i sporów, związanych z protestami mieszkańców wsi Nieboczowy, leżącej na terenie przyszłego zbiornika. Sprzeciw miejscowej społeczności przeciw lokalizacji zbiornika przez długi czas paraliżował przygotowania i groził utratą środków, jakie Polska może pozyskać na ten cel z UE. Gdy miejscowy wójt odmówił wydania decyzji o lokalizacji zbiornika, zrobił to za niego wojewoda, a resort infrastruktury oddalił protesty mieszkańców w tej sprawie. W ubiegłym roku wniosek wpłynął do ministerstwa, ale zastrzeżenia wobec niego zgłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opóźniło to przekazanie wniosku Komisji Europejskiej. Podstawowym problemem, niosącym zagrożenie dla realizacji inwestycji był - zdaniem Funduszu - fakt zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji ministra infrastruktury, podtrzymującej zarządzenie wojewody o lokalizacji zbiornika. Zastrzeżenia dotyczyły też aspektów ekologicznych budowy. Ostatecznie uzgodniono jednak, że nie są to przeszkody wstrzymujące złożenie wniosku do Komisji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
701
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
 
112
Wyłudzali pieniądze z NFZ
 
Aktualności
Moto piknik w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group