Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4197
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Sześciolatki jednak do szkoły – wyniki głosowania posłów

Sobota, 7 marca 2015, 7:32
Aktualizacja: 7:34
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Sześciolatki jednak do szkoły – wyniki głosowania posłów
Fot. S
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, który m.in. zwalniał z obowiązku szkolnego sześcioletnie dzieci.

Wśród rodziców zdania na ten temat są podzielone, nie brakuje zwolenników takiego rozwiązania, jak i przeciwników. Obywatelski projekt zawiera zniesienie obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich oraz przedszkolnego dla pięciolatków. Zgodnie z projektem, wiek rozpoczęcia edukacji szkolnej to 7 lat, ale rodzice po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub konsultacji ze specjalistą mogliby posłać dzieci do szkoły wcześniej lub później.

Projekt zakładał również, że rodzice mieliby wpływ na program nauczania. W szkołach i przedszkolach byłby on kontrolowany przez rady rodziców. Zaproponowano też utworzenie takich rad w placówkach niepublicznych i innych formach edukacji przedszkolnej. Projekt przewidywał także, że wybór podręczników ma pozostać przywilejem nauczyciela, który w tym zakresie będzie musiał porozumieć się z radą rodziców. Ponadto, wnioskodawcy postulowali wprowadzenie dotacji z budżetu państwa na dowolnie wybrany podręcznik.

W projekcie zapisano postulat, aby organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolach była uzależniona od decyzji rodziców. Wśród proponowanych rozwiązań było również obowiązkowe opiniowanie przez rady rodziców decyzji o likwidacji szkół, przedszkoli i przenoszeniu oddziałów. Projekt zakładał również, że decyzję o edukacji domowej podejmowaliby rodzice po konsultacji ze specjalistą – nie byłaby ona uzależniona od dyrekcji szkoły.

W głosowaniu wzięło udział 431 posłów, przeciwnych zniesieniu obowiązku szkolnego od 6. roku życia było 233 parlamentarzystów, zwolenników pomysłu obywatelskiego 192, głosów wstrzymujących się było 6, a 29 polityków nie wzięło udziały w głosowaniu.

Za odrzuceniem obywatelskiego projektu byli posłowie okręgu legnicko-jeleniogórskiego z Platformy Obywatelskiej: Zofia Czernow, Robert Kropiwnicki, Ewa Drozd, Norbert Wojnarowski oraz Henryk Kmiecik z PSL. W głosowaniu nie brał udziału Grzegorz Schetyna (PO), który tego dnia spotkał się w Berlinie ze swoim odpowiednikiem z niemieckiego rządu.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Elżbieta Witek, Wojciech Zubowski oraz Adam Lipiński oraz SLD: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Ryszard Zbrzyzny. W głosowaniu nie wzięła udziału Marzena Machałek (PiS).

(źródło: sejm.gov.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group