Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 8600
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Recykling sztuki – odsłona muzyczna

Piątek, 29 maja 2009, 18:45
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2009, 17:08
Autor: Mar
Jelenia Góra: Recykling sztuki – odsłona muzyczna
Fot. Mar
W jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Recykling Sztuki. Jest to autorskie przedsięwzięcie Pawła Mikołaja Krzaczkowskiego, który do rozmów o alternatywnych formach muzyki zaprosił: Monikę Pasiecznik, krytyka muzycznego, pracującą w II programie Polskiego Radia, Antoniego Beksiaka – kuratora sztuki oraz Michała Górczyńskiego muzyka grającego na klarnecie.

- Teatr instrumentalny, dla nas nowatorskie pojęcie, jest czymś oczywistym w Azji, gdzie teatralny aspekt muzyki jest bardzo ważny, a u nas wręcz lekceważony – wyjaśniał Paweł Krzaczkowski.

- Przecież nawet podczas recitalu zauważamy, że jeden wykonawca jest „drętwy” inny ma doskonały kontakt z publicznością, jest dynamiczny – mówiła Monika Pasiecznik – a to przecież są elementy teatralne.

Prelegentka mówiła o idei Maurizia Kagela, który nazwał to teatrem instrumentalnym, a za przykład służyły wybrane dzieła współczesnej opery. Między innymi Heinera Goebbelsa i Karlheinza Stockhausena.

Z kolei prezentacja Antoniego Beksiaka dotyczyła pojęcia Text-sound compositions, które powstało w Szwecji i tam stało się znaczącym ruchem muzycznym. Prowadzący zastanawiał się gdzie leżą granice między mową, a muzyką wokalną i czy w ogóle warto się nad tym zastanawiać. Były też przykłady utworów składających się w wypowiadanych słów, głosek i dźwięków ciała.

Prezentacja Michała Górczyńskiego dotyczyła zapisu graficznego w muzyce, który jest konsekwencją poszukiwań formalnych i ekspresyjnych w sztuce XX wieku.

- Zapis graficzny umożliwia na przykład zrozumienie między muzykami z różnych kultur, którzy zapisu nutowego nigdy nie znali – tłumaczył M. Górczyński – znaki mogą naprowadzić wykonawcę na wyrażoną w partyturze myśl kompozytora.

Artysta zagrał kilka utworów wykorzystujących zapis graficzny, a poruszenie wywołał traktując jako partyturę grafiki wystawione w BWA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group