Niedziela, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 10655
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Pełne sakiewki karkonoskich talarów

Poniedziałek, 4 stycznia 2010, 8:45
Aktualizacja: 8:45
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Pełne sakiewki karkonoskich talarów
Fot. Karolina
Już po raz czwarty w Szklarskiej Porębie wprowadzono emisję dukata miejskiego. Jest to akcja skierowana do turystycznych miejscowości, chcące promować swoje walory i atrakcje. Główną ideą tego przedsięwzięcia było stworzenie lokalnej monety, którą w określonym czasie można obracać niczym normalnymi złotówkami.

Pomysłodawcą tego projektu jest Szymon Kurowski z Karkonoskiego Domu Numizmatycznego w Jeleniej Górze. Tym razem na awersie monety znalazła się sylwetka narciarza zjazdowego, nominał 6 talarów karkonoskich oraz napis „ZIMOWA KRAINA”. Rewers monety to stały element wszystkich edycji, który przedstawia szczyt Szrenicę oraz herb miasta.

Dukaty funkcjonują w poszczególnych miejscach jako bon towarowy. Można nimi płacić za towary i usługi w wybranych punktach, otrzymywać w formie reszty albo zamieniać na prawdziwe złotówki. Nominał monety wynosi 6 i stanowi równowartość 6 zł Ich emisja w Szklarskiej Porębie rozpoczęła się w grudniu 2009 i potrwa do końca tego roku.

– Nasi goście znają i często pytają o kolejne edycje karkonoskich talarów, więc zawsze staramy się je mieć – mówi pracownica miejscowej Informacji Turystycznej. Wybrane punkty w mieście nazwano Agentami. Zaliczają się do nich zarówno sklepy, restauracje, jak i pensjonaty czy nawet muzeum. Pełna lista dostępna jest na oficjalnej stronie miasta www.szklarskaporeba.pl. Klienci tych punktów najczęściej zatrzymują monetę jako ciekawą pamiątkę turystyczną, dlatego ich właściciele nie powinni mieć żadnych problemów z dystrybucją żetonów.

Niski nakład dukata miejskiego jest jego dodatkowym atutem, ponieważ szybko stanie się on poszukiwanym walorem numizmatycznym. W mieście pod Szrenicą dostępnych będzie tylko 7 500 sztuk, z czego 5 000 zostanie wybitych stemplem zwykłym, a pozostałe stemplem odwróconym. Monety powstają w Mennicy Czeskiej w Jabloncu i wykonane są w mosiądzu o średnicy 30mm oraz grubości 3mm.

W tegorocznej akcji biorą też udział: Świdnica (6 Florenów), Słupca (6 Wawrzynków), Kamienna Góra (6 Kamieni) oraz Karpacz (także 6 talarów karkonoskich). Mieszkańcy i goście tych miejscowości będą mogli przenieść się w czasie, za sprawą pełnych sakiewek z uzbieranymi dukatami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
588
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Spotkanie modelarzy
 
Aktualności
Dobra zabawa na festynie w SP nr 6
 
Aktualności
Roboty na finiszu
 
10 pytań do...
Lubię pierogi ruskie, yyy... ukraińskie, yyy... polskie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group