Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11329
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niebywała atrakcja w Karkonoszach – pierwsza jaskinia krasowa!

Poniedziałek, 11 lutego 2013, 12:25
Aktualizacja: 13:14
Autor: KPN
Region: Niebywała atrakcja w Karkonoszach – pierwsza jaskinia krasowa!
Fot. KPN
Geolog z Karkonoskiego Parku Narodowego Roksana Knapik odkryła pierwszą jaskinię krasową w polskiej części Lasockiego Grzbietu na obszarze otuliny Karkonoskiego Parku Narodowego. – Bardzo się cieszymy z tego odkrycia, bo odnalezienie jaskini krasowej w polskiej części Karkonoszy, na obszarze otuliny KPN, ma bardzo duże znaczenie dla zwiększenia georóżnorodności tego obszaru – informują pracownicy KPN

Karkonoski Park Narodowy nie kojarzy się z jaskiniami krasowymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że we wschodniej części Karkonoszy występują wapienie krystaliczne – skały, w których mogą utworzyć się jaskinie – czytamy na stronie KPN. A tymczasem, na terenie otuliny Parku, pojawia się nie tylko kilka tego typu skał, ale również można tu spotkać kamieniołomy i wapienniki, świadczące o ich eksploatacji i obróbce.

Wapienie krystaliczne pojawiają się licznie we wschodniej i południowej części Karkonoszy, już po czeskiej stronie granicy. Utworzyło się w nich kilka jaskiń. Do największych należy Albeřickájeskyně, której długość wynosi 200 m. Naukowcy zastanawiali się, dlaczego takich obiektów nie ma polskiej stronie, jednak rozwiązanie tego problemu okazało się jedynie kwestią czasu.

W kamieniołomie wapienia krystalicznego odnaleziono dwa otwory, które prawdopodobnie stanowią wloty do tej samej jaskini. Wlot dolny udostępnia około 7 metrów jaskini. Stromo nachylony wąski korytarz prowadzi do niewielkiej komory, na ścianach której można oglądać nacieki. Występują tu stalaktyty, kolumny naciekowe (stalagnaty) i draperie. Na końcu komory znajduje się niestety wielki zawał, z potężnymi głazami. Położony kilka metrów powyżej górny wlot jaskini jest niedostępny – czytamy na stronie KPN.

Wapienie krystaliczne w Lasockim Grzbiecie są również siedliskiem dla wielu rzadkich gatunków roślin, takich jak żywiec kremowy czy paprotnik kolczysty, a same jaskinie – domem m.in. dla nietoperzy. - Mamy więc nadzieję, że takie odkrycie przyciągnie w Lasocki Grzbiet naukowców, wierzymy bowiem, że rejon ten kryje jeszcze wiele tajemnic. Być może uda się również usunąć zawał z jaskini i potwierdzić (ewentualnie obalić) teorię o połączeniu systemów jaskiniowych po czeskiej i polskiej stronie Karkonoszy - dodają pracownicy KPN.

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
950
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group