Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 10129
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Myśli (nie)znane Lutra mogą zaskakiwać

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 9:10
Aktualizacja: Wtorek, 25 kwietnia 2017, 7:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Myśli (nie)znane Lutra mogą zaskakiwać
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (23.04) w Ewangelickim Kościele Zbawiciela w Cieplicach odbyła się promocja książki Kamila Basińskiego pt. „Marcina Lutra myśli (nie)znane”. Autor zdradził nam kilka z nich, które dla wielu mogą być zaskoczeniem.

Książka została wydana na 500-lecie Reformacji, która obchodzona jest w tym roku. - Chciałbym pokazać razem z osobami, które współtworzyły ten projekt – wkład ks. dra Marcina Lutra w rozwój języków narodowych, w tym polszczyzny, ale od takiej literackiej, filologicznej strony – mówił Kamil Basiński, przybliżając powiedzenia, które do dzisiaj funkcjonują w języku polskim. Są to m.in.: z ręką sercu, nie dorastać komuś do pięt, być w gorącej wodzie kąpany czy wszystko dobre, co się dobrze kończy. - Takiego Lutra nie znamy, a jednocześnie znamy go poprzez używanie tych zwrotów, nieświadomi ich pochodzenia – podkreślił K. Basiński. W trakcie wystąpienia autor przybliżył jeszcze bardziej niespodziewane zwroty, których „ojcem” jest Marcin Luter, np. „zesrać się”, „puścić bąka” czy „mieć ogień w tyłku”.

Patronat honorowy nad publikacją objęli Jan Peszek (aktor, reżyser, pedagog teatralny) oraz ks. prof. Marek Uglorz (teolog ewangelicki), a 12 cytatów zilustrował słynny Andrzej Mleczko. Wszystko składa się na niezwykłą książkę, która może skłaniać do refleksji. Kto nie zdołał pojawić się wczoraj w cieplickim kościele, ma okazję spotkać się z autorem w Książnicy Karkonoskiej (środa, 26.04 – godz. 17:00). Książka jest dostępna w salonach sieci Empik, w parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieplicach i wielu innych miejscach kraju.

Korzystając z okazji zapytaliśmy pasjonata myśli Marcina Lutra, czy jego zdaniem historia zatacza koło i ponownie potrzebny jest powrót do źródeł chrześcijaństwa. - Sytuacja jest tak samo ciekawa jak 500 lat temu. Mamy wielu uchodźców, co jest dla nas wyzwaniem. Podobnie jak wtedy, gdy Turcy stali przed bramami Wiednia, jest wiele niepokoju, strachu. Nam wszystkim chyba potrzeba świadomej wiary i tych źródeł, które tworzyły nas i naszą kulturę europejską – uważa Kamil Basiński.- Historia jest nauczycielką życia, ale o tym mówili już starożytni Rzymianie – dodał.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
946
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group