Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 12187
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA / KRAJ: Lekarz przez internet i e–recepty

Niedziela, 29 sierpnia 2010, 8:05
Aktualizacja: 8:06
Autor: (Gabi)
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, który umożliwiłby pacjentom umawianie się w publicznych przychodniach przez Internet. Dzięki takiemu systemowi udałoby się zahamować wypisywanie stosów dokumentacji medycznej i plagę fałszywych recept. Projekt ten jest częścią pakietu usług zdrowotnych, który we wrześniu trafi do Sejmu.

System informacji medycznej (SIM) umożliwić ma prowadzenie elektronicznej dokumentacji, wydawanie e-recept oraz wgląd w kartę pacjenta, a także elektroniczne rozliczenie usługodawców i płatników. Pacjent otrzyma elektroniczną kartę, w której zawarta będzie cała historia choroby. Zapisy on-line mają zapobiec także umawiania się w jednym terminie do kilku lekarzy specjalistów.

- W dużych miastach, w niektórych przychodniach pacjenci mają możliwość rejestracji on-line. Z tego, co się orientowaliśmy to jeśli pomysł wejdzie w życie, to pacjent będzie mógł się zarejestrować w przewidzianych wolnych godzinach. Problem będą miały osoby starsze, które nie korzystają z komputera – tak pomysł Ministerstwa Zdrowia skomentowała pani Gaworska z NZOZ „przychodnia Zabobrze”.

Wprowadzone mają być w niedługim czasie także e-recepty. Państwo mogłoby zaoszczędzić ponad miliard złotych. Zmniejszyłaby się papirologia. W tym roku w dwóch wielkopolskich powiatach mają wprowadzić e-recepty na próbę. Pierwszym krokiem ma być wypisywanie papierowych recept i ich internetowych odpowiedników. W momencie, kiedy już się to usprawni papierowe recepty mają zniknąć.

- Uważam, że e-recepty to bardzo dobry pomysł z kilku powodów. Po pierwsze farmaceuta nie musi rozszyfrowywać, co jest napisane na recepcie. Po drugie lekarz na kolejnej wizycie może sprawdzić, jakie i ile leków wykupił pacjent i odpowiednio pokierować leczeniem, a pacjent chodząc do różnych specjalistów nie będzie musiał opowiadać całej historii choroby, ponieważ lekarz wszystko będzie miał w komputerze, a pacjent w karcie - komentuje p. Gaworska.

Taki system działa już w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, USA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
965
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Pieszy na drodze bez szans
 
Aktualności
Pieski też robiły pompki
 
Kultura
Zagrali na piątkę
 
Kultura
Groby wojowniczek
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group