Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 7697
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Kształt dachu, a koszty budowy domu. Jaki dach wybrać w domu jednorodzinnym?

Czwartek, 16 maja 2024, 14:12
Aktualizacja: 23:13
Autor: ts
Polska: Kształt dachu, a koszty budowy domu. Jaki dach wybrać w domu jednorodzinnym?
Dom przy Słonecznej 16
Fot. ts
Jednym z bardziej kosztownych elementów konstrukcji całego domu jest dach. Szacuje się, że kompletna realizacja zadaszenia, wraz z pokryciem i obróbką może wynieść nawet 30-40% całościowych kosztów budowy. To, jaki projekt domu wybierzemy ma zatem ogromny wpływ na ekonomię realizacji inwestycji. Który dach jest tańszy, jaki bardziej „pasuje” do określonego typu budynków i w jakich sytuacjach nie możemy dowolnie wybrać konstrukcji dachu? Na wybór dachu warto zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaje dachów i ich wpływ na koszty budowy.


Wygląd dachu planowanego przez nas domu, to jeden z kluczowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Jeśli preferujemy tradycyjne budynki, warto rozważyć projekty domów z dachem spadzistym o kącie nachylenia od 25 do 45 stopni. Nasz dom będzie przypominał wtedy klasyczną bryłę dobrze nam znanych z otoczenia budynków. Pozwoli to również uniknąć problemów z odprowadzaniem wody oraz gromadzeniem się śniegu zimą. Istnieje wiele rodzajów stromych dachów, w tym popularne warianty dwuspadowe i kopertowe.

Dachy o konstrukcji dwuspadowej oraz czterospadowej, symetrycznej są idealne dla prostokątnych budynków o regularnych kształtach, ale sprawdzają się także w przypadku budynków ułożonych w kształt litery L i innych bardziej skomplikowanych form.

Jeśli postawimy na projekty domów z dachem dwuspadowym możemy liczyć na niższe koszty budowy, jednakże kopertowe zadaszenia również mają swoje zalety i cieszą się uznaniem wielu osób. Szczególne uznanie dach czterospadowy znajduje u fanów tradycyjnych rezydencji lub budynków w dworskim, szlacheckim stylu. Dodatkowym elementem urozmaicającym prosty kształt dachu w obu przypadkach jest lukarna, która skutecznie oświetla poddasze.

Dachy w domach parterowych – optymalny dobór względem sposobu użytkowania.


W przypadku domów parterowych, dach jest zazwyczaj mniej stromy niż w budynkach z poddaszem. Kąt dachu w takich budynkach zawiera się między 25-35 stopni. To zmniejsza koszty budowy i zużycie materiałów. Jeśli nie planujemy adaptacji poddasza na cele mieszkalne warto wybierać projekty domów z dachem o mniejszym kącie nachylenia. Może to być zarówno dach dwuspadowy, jak i kopertowy, czy wielospadowy. Strych w takim domu może nam posłużyć jako dodatkowa przestrzeń magazynowa, która nie wymaga aż takich wysokości od dachu, jak miejsce mieszkalne. Gdy myślimy przyszłościowo i bierzemy pod uwagę możliwość adaptacji poddasza na cele użytkowe, lepiej jest wybierać projekty domów z dachem dwuspadowym o większym kącie nachylenia. Łatwiej będzie nie tylko uzyskać wtedy komfortową powierzchnię mieszkalną, lecz również łatwiej doświetlić poddasze oknami umieszczonymi w ścianach szczytowych.

W nowoczesnych domach parterowych coraz częściej stosowany jest również płaski dach. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne i estetyczne. Stropodach jest szybszy i tańszy w wykonaniu niż dach o tradycyjnej konstrukcji z więźbą drewnianą. Większą uwagę należy jedynie przyłożyć do odpowiedniej izolacji i odprowadzenia wód opadowych. Pamiętajmy również, że nie wszystkie warunki zabudowy dopuszczają możliwość realizacji domów z płaskim dachem. Zależy to w dużym stopniu od lokalnej strefy śniegowej i klimatycznej.

Dachy w domach z poddaszem – więcej miejsca pod zadaszeniem dwuspadowym.


Projekty z poddaszem użytkowym mają dach tak zaprojektowany, aby łatwo można było urządzić pod nim w pełni użytkowe i funkcjonalne pomieszczenia. Z wielu względów bardziej praktyczny, a jednocześnie tańszy w wykonaniu jest dach dwuspadowy o symetrycznych połaciach. Taka konstrukcja posiada ściany szczytowe, na którym można umieścić otwory okienne, lub balkony. Dodatkowo skosy w tego typu dachach są mniej uciążliwe, a przy zastosowaniu odpowiednio wysokiej ściany kolankowej stają się praktycznie bezinwazyjne.

Dachy czterospadowe oraz konstrukcje ze stropodachem mają natomiast częstsze zastosowanie w domach z pełnym piętrem. Mniejszy kąt dachu i brak konieczności zachowania przestrzeni użytkowej na strychu preferuje ten rodzaj geometrii dachowej. Dwuspadowe i czterospadowe dachy w każdym z wariantów można wzbogacić dodatkowo lukarnami, które mają podwójną funkcję. Estetycznie ubogacają architekturę budynku oraz dodatkowo doświetlają przestrzeń poddasza.

Zarówno dwuspadowe, jak i wielospadowe dachy ma swoje plusy i minusy oraz optymalne warianty zastosowania. Każdorazowa warto jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi planu zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć problemów po wyborze projektu. Określony typ dachu determinuje wygląd całego budynku i możliwości aranżacyjne poddasza, dlatego warto poświęcić trochę czasu na rozważenie, który rodzaj najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group