Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 6915
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cenne odkrycie w Bazylice Mniejszej

Czwartek, 7 września 2017, 6:37
Aktualizacja: Piątek, 8 września 2017, 7:34
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Cenne odkrycie w Bazylice Mniejszej
Fot. Paweł Guszała
To jeszcze nic pewnego, ale wszystko wskazuje na to, że w jeleniogórskiej Bazylice Mniejszej, najstarszym kościele w Jeleniej Górze, odkryto bardzo cenne elementy dekoracyjne. Jeszcze nie wiadomo, z którego wieku i jak dokładnie wyglądają, jednak znając datę powstania sanktuarium można się spodziewać ważnego odkrycia.

W Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze trwały przymiarki do założenia zabezpieczeń przeciwpożarowych. Przed jego montażem konserwator zabytków zalecił wykonanie badań w miejscach, gdzie miały być wykonane odwierty w ścianach. Prace polegały na wycięciu sond schodkowych w tynkach nawy i prezbiterium. W sumie wykonano ich 6: na ścianie zachodniej i wschodniej, północnej nawy oraz na ścianie północnej prezbiterium przy wejściu do zakrystii, a także na łączniku prezbiterium z zakrystią.

Badania miały pomóc ustalić chronologię nawarstwień malarskich oraz czy w obrębie są zachowane jakieś cenne dekoracje, będące pierwotnym wystrojem kościoła. Prace potwierdziły, że w tych miejscach znajdują się elementy świadczące o istnieniu polichromii, monochromii, czyli ozdobnych malowideł. - W późniejszym etapie, kiedy? Nie wiem, jeszcze zostaną przeprowadzone dokładne badania konserwatorskie, które stwierdzą, co dokładnie znajduje się pod tynkami i jeśli nadarzą się „dobre warunki”, przystąpimy do ich odkrycia – tłumaczy ks. Bogdan Żygadło, proboszcz Parafii pw. Św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Proboszcz miejscowej parafii w rozmowie z nami nie ukrywał, że odkrycie badaczy wcale go nie zaskoczyło. Już od dłuższego czasu podejrzewał, że ściany Bazyliki Mniejszej kryją cenne dekoracje. Jego przeczucia potwierdził przypadek. - Woda z przeciekającego dachu uwydatniła już w jednym miejscu ślady świadczące, że kościół miał wcześniejsze polichromie - zdradza ks. B. Żygadło.

Nie wiadomo, jak wartościowe jest to znalezisko, ale jakie by nie było, to w przypadku obiektu o którym pierwsze zapiski są z 1108 roku (odbudowany po pożarze w XIV wieku), to może to być odkrycie nie tylko na skalę Dolnego Śląska ale i całej Polski. - Kościół to najstarsza świątynia w naszym regionie, to rzeczywiście może być perełka – przyznaje ks. B. Żygadło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group