Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11957
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Bierzmowanie: tylko czysta formalność?

Sobota, 15 marca 2008, 7:59
Aktualizacja: 14:07
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Bierzmowanie: tylko czysta formalność?
Fot. Angela
Coraz częściej młodzi ludzie, którzy przyjmują sakrament bierzmowania, nie podchodzą do niego z potrzeby wiary, ale czystego pragmatyzmu. Bez świadectwa konfirmacji może być kłopot ze ślubem kościelnym w przyszłości.

Przyjęcie sakramentu bierzmowania zwanego sakramentem wylania Ducha Świętego, jak mówi ksiądz Stanisław Sierakowski, proboszcz parafii w Kaczorowie, pogłębia łaski otrzymane w sakramencie chrztu, np. łaskę uświęcającą, wiarę, miłość.
Ponadto umacnia w wierze i motywuje do zmian na lepsze. Do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej trzeba się więc solidnie przygotować.

W Kaczorowie do bierzmowania przystąpiło 135 młodych ludzi. Na nauki uczęszczali przez kilka tygodni, na których przypominali sobie informacje z zakresu wiary. – To dla mnie wielki dzień – powiedział jeden z bierzmowanych. – Przez długi czas przygotowywałem się do tego bierzmowania, a dzisiaj jestem taki zestresowany, że plącze mi się język. Wielu moich kolegów przyjmuje tę sytuację bez większych emocji, przynajmniej tak mówią, ale myślę, że każdemu ściska dzisiaj serce i gardło. Myślę, że to zobowiązuje do tego, żeby świadomie uczestniczyć w nabożeństwach i być lepszym człowiekiem – dodał.

Ale wśród młodzieży panuje moda na przekładanie przystąpienia do bierzmowania na później. Wielu młodych ludzi chodzi na nauki i podchodzi do konfirmacji tylko pragmatycznie. – Moja siostra nie była bierzmowana. Kiedy chciała wziąć ślub w kościele, okazało się, że miała bardzo dużo kłopotów, bo księża nie chcieli się na to zgodzić – mówi nam 16-letni Damian.– Dlatego ja wolę mieć to z głowy, choć do kościoła nie chodzę – podkreśla nastolatek.

Ksiądz Stanisław potwierdza, że bez bierzmowania można mieć kłopoty.
– Problem ludzi niebierzmowanych pojawia się, kiedy chcą oni zawrzeć związek małżeński lub zostają poproszeni na świadków do ślubu w rodzinie czy przyjęcie roli rodziców chrzestnych – mówi ks. proboszcz Stanisław Sierakowski z Kaczorowa. Wówczas trzeba jeździć i szukać biskupa oraz prosić o sakrament bierzmowania. Lepiej więc pomyśleć o tym w wieku szkolnym, który uważam za najbardziej odpowiedni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
964
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
Pieski też robiły pompki
 
Kultura
Zagrali na piątkę
 
Kultura
Groby wojowniczek
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group