Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11162
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 30 % prądu w baterii zostaje

Niedziela, 11 lutego 2024, 10:05
Autor: MJr
Jelenia Góra: 30 % prądu w baterii zostaje
Po ulicach Jeleniej Góry jeździ obecnie 10 elektrycznych autobusów. Sprawują się dobrze, a po powrocie do bazy zostaje każdemu ok. 20 % energii w baterii.

Kierowcy MZK bardzo lubią jeździć elektrykami. Dziennie jeden pojazd przejeżdża ok. 300 km, a kiedy zjeżdża do zajezdni to pozostaje przeważnie ok. 20, a nawet 30 % prądu w baterii.

Wszystkie osiągi i parametry techniczne podawane wcześniej przez producenta, chińską firmę Yutong, sprawdzają się. Oprócz krótkotrwałych i szybko rozwiązanych problemów związanych niegdyś z mrozem, autobusy elektryczne są praktycznie bezawaryjne.

W zakupie droższe, ale w użytkowaniu o wiele tańsze

Ich zakup jest co prawda droższy, jednak późniejsze użytkowanie o wiele tańsze niż obecnie.

Według różnych szacunków koszt tzw. wozogodziny w przypadku autobusów elektrycznych jest niższy o ok. 60 % niż pojazdów zasilanych gazem i ok. 70 % niższy od autobusów spalinowych.

Na razie autobusy elektryczne są droższe w zakupie, jednak według analiz sporządzanych dla Komisji Europejskiej, ceny autobusów spalinowych i elektrycznych powinny się zrównać do 2027 roku.

Elektryki przyszłością?

Jak podają fachowcy, jeżeli potraktować autobusy elektryczne jako rozwiązanie przejściowe pomiędzy napędem spalinowym i wodorowym, to biorąc pod uwagę czas potrzebny do upowszechnienia wodoru (w Polsce takie autobusy są w istocie dopiero testowane) i o wiele niższe koszty eksploatacji autobusów elektrycznych niż obecnie używanych spalinowych, ich zakup jest jak najbardziej uzasadniony.

- Natomiast nie uważamy, że autobusy elektryczne są w jakimkolwiek stopniu przejściowymi. Wręcz odwrotnie, uważamy, że to właśnie autobusy elektryczne będą tymi, które w większości będą się poruszać po polskich i europejskich drogach - dodają specjaliści.

Za kilka lat, kiedy koszty technologii wodorowych zbliżą się nieco do elektrycznych, wówczas autobusy elektryczne będą świetną alternatywą.

Wydaje się, że przyszłościowo patrząc, najważniejsze jest to, że obie technologie są zeroemisyjne; nie emitują do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, a społeczeństwo na tym zyskuje. Oba typy pojazdów napędzane są przez elektryczny zespół napędowy i są to zbieżne technologie różniące się przede wszystkim źródłami magazynowania energii. Ich rozwój może być równoległy i powiązany.

Twoja reakcja na artykuł?

48
29%
Cieszy
84
51%
Hahaha
6
4%
Nudzi
3
2%
Smuci
7
4%
Złości
18
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (85)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
954
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group